Jaunystės vitaminas Kofermentas Q10
Kofermentas Q10, kitaip dar vadinamas CoQ10, yra riebaluose tirpus, į vitaminus panašus junginys. Tai žmogaus organizmo natūraliai gaminamas antioksidantas, kuris neleidžia susidaryti laisviesiems radikalams, apsaugo įvairius organizmo audinius nuo oksidacinės pažaidos ir padeda atkurti reikiamą energijos gamybos lygį organizme.
CoQ10 randamas beveik kiekvienoje kūno ląstelėje. Didžiausias jo kiekis yra organuose, kuriems reikia daug energijos, tokiuose kaip širdis, inkstai, kepenys, plaučiai, raumenys, kasa, blužnis ir skydliaukė.
Kofermento Q10 nauda organizmui
CoQ10 padeda sumažinti kraujospūdį, išvengti ar gydyti jau esamus įvairius širdies ir kraujotakos sutrikimus. Taip pat, padeda gydyti mitochondrijų disfunkciją, nutukimą, yra naudingas sergantiesiems cukriniu diabetu, nes reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Veikdamas kaip antioksidantas, CoQ10 padeda sumažinti kenksmingų junginių poveikį atminties, pažinimo ir fizinėms funkcijoms, taip sulėtindamas Alzheimerio ir Parkinsono ligos progresavimą.
Kofermentas Q10 padeda sustiprinti mitochondrijų funkciją bei sumažinti uždegiminius procesus, todėl yra naudingas migrenos priepuolių profilaktikai bei jų gydymui. Taip pat, turi teigiamos įtakos vaisingumui, teigiamai veikia sergančius astma, padeda sumažinti vėžio riziką bei sulėtinti senėjimo procesus.
Kaip dėl poveikio odai?
CoQ10 yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti odą nuo neigiamo saulės poveikio, kurį sukelia laisvieji radikalai. Padeda sumažinti kenksmingų saulės spindulių padarytą žalą ir taip išvengti jų sukeliamų senėjimo požymių. Be to, kofermentas Q10 palaiko kolageno ir elastino gamybą, kurie yra atsakingi už odos atsinaujinimą, jos elastingumą ir stangrumą.
Kofermento Q10 priešai
Žmogui senstant, CoQ10 koncentracija organizme sistemiškai mažėja. Žinoma, kad CoQ10 lygis pradeda kristi maždaug nuo 25-erių metų amžiaus, o sulaukus 50-ies, šio organizmo natūraliai pagaminamo antioksidanto lygis sumažėja daugiau nei 50 proc. Nepilnavertiška mityba, įtemptas gyvenimo būdas, stresas, įvairios ligos ir kai kurių vaistų vartojimas, taip pat mažina kofermento Q10 lygį.
Kofermento Q10 šaltiniai
Dėl mažėjančių CoQ10 atsargų, sulėtėja ir organizmo energijos gamyba. Vienas efektyviausių būdų palaikyti reikiamą energijos lygį – sveika ir subalansuota mityba, įtraukiant į mitybos racioną didžiausius kofermento Q10 kiekius turinčius maisto šaltinius, tokius kaip: mėsa, riebi žuvis, aliejus, riešutai ir sėklos. Palaikyti reikalingą šio mikroelemento kiekį organizme galima ir maisto papildų pagalba.
Svarbu paminėti, kad kofermento Q10 didelė molekulinė masė bei blogas tirpumas vandenyje lemia ilgą bei nepilnavertį biologinį pasisavinimą organizme. CoQ10 pasisavinimą pagreitina riebalinės terpės buvimas, todėl, nusprendus mitybą papildyti kofermento Q10 maisto papildais, rekomenduojama juos vartoti su maistu, kuriame gausu „gerųjų“ riebalų, ir taip pagerinti šio mikroelemento biologinį įsisavinimą organizme.
Nors su amžiumi, įtemptu gyvenimo būdu ir kitais gyvenimo faktoriais susijęs kofermento Q10 mažėjimas yra neišvengiamas – sveikesnė gyvensena, tinkamai subalansuota mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sulėtinti kofermento Q10 mažėjimą bei pagerinti Jūsų sveikatą ir bendrą savijautą.
Straipsnyje pateikiama informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nėra susijusi su autoriaus apsisprendimu įsigyti ar vartoti maisto papildus.