Gerosios bakterijos ir jų svarba: daugiau nei manote!
Ar žinote, kad jūsų žarnynas kasdien aktyviai bendrauja su smegenimis? O gal nustebsite sužinoję, kad jis atsakingas už daugiau nei 90% serotonino gamybos? Gerosios bakterijos – neatsiejama mūsų organizmo sveikatos dalis, kurios įtaka daug didesnė, nei dažnai įsivaizduojame.
Kodėl gerosios bakterijos tokios svarbios?
Virškinimo sistema, o kartu ir žarnynas, yra mūsų organizmo centras. Jis siunčia signalus į smegenis ir palaiko nuolatinį ryšį su kitomis sistemomis, nuo kurių priklauso daugybė gyvybiškai svarbių procesų. Norint užtikrinti tinkamą virškinimo sistemos veiklą, svarbi sveika ir gyvybinga žarnyno mikroflora.
Gerosios bakterijos, dar žinomos kaip probiotikai, – tai “geroji” žarnyno mikrofloros dalis. Jos palaiko sveiką žarnyno gleivinę, dalyvauja maisto medžiagų įsisavinime, vitaminų sintezėje, neutralizuoja organizmui kenksmingas medžiagas bei skatina toksinų pašalinimą. Įrodytas jų efektyvumas vartojant antibiotikus, gydant žarnyno infekcijas, viduriavimą ir dar daug kitų problemų.
Mažieji mūsų organizmo gynėjai
Žarnyne sutelkta apie 80% imuninės sistemos ląstelių, kurios palaiko natūralų atsparumą bakterijoms, virusams ir alergijoms. Kaip tai vyksta? Gerosios bakterijos stiprina žarnyno barjerinę funkciją – jos įsitvirtina ant žarnyno sienelių ir stabdo ligas sukeliančių mikroorganizmų patekimą į kraujotaką. Jei mikrofloros pusiausvyra sutrinka, patogeninės bakterijos ima dominuoti, žarnyno gynybinė funkcija susilpnėja o imunitetas tampa labiau pažeidžiamas. Net 90% visų ligų priežastis – nusilpęs imunitetas. Todėl palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą labai svarbu, nes nuo gerųjų bakterijų aktyvumo priklauso mūsų organizmo atsparumas. [1]
Gerosios bakterijos gerai nuotaikai
Ar žinojote, kad mūsų virškinimo sistema turi atskirą nervų sistemą? Entero sistema, dar vadinama antrosiomis smegenimis, nuolatos sąveikauja su mūsų centrine nervų sistema. Jų ryšys nuolatinis ir abipusis – jei žarnyno sveikata sutrinka, tai atsiliepia nervų sistemos veiklai. Ir atvirkščiai – sutrikusi nervų sistema stipriai paveikia žarnyno sveikatą. Svarbus faktas ir tai, kad apie 95% laimės hormono serotonino pirmtako – aminorūgšties triptofano ir apie 50% dopamino pagaminama žarnyne. Taigi, sveikas žarnynas – tai ne tik geresnė fizinė savijauta, bet ir emocinė pusiausvyra. [2], [3]
Odos sveikatai
Moksliniai tyrimai patvirtina, kad gerosios bakterijos teigiamai veikia odos būklę. Jos gali:
- Mažinti uždegimą – vieną pagrindinių aknės priežasčių;
- Atkurti bakterijų pusiausvyrą odos paviršiuje ir slopinti spuogus sukeliančių mikroorganizmų augimą;
- Padėti palaikyti odos pH balansą – reguliuoti drėgmę ir riebalų sekreciją;
- Reguliuoti imuninį atsaką ir mažinti uždegimą, padėdamos palengvinti egzemos simptomus. [4], [5]
Kas griauna, o kas atstato?
Natūrali mikrofloros pusiausvyra gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip ligos, sukeliančios viduriavimą ir silpninančios imunitetą, antibiotikų vartojimas, nesubalansuota mityba, nuolatinis stresas, įtampa ar žalingi įpročiai.
Norint atkurti žarnyno mikroflorą, svarbu pasirinkti tinkamą gyvenimo būdą, subalansuotą mitybą, praturtintą skaidulomis, ir prireikus papildyti racioną probiotikais. Probiotikai ypač naudingi vartojant antibiotikus arba ruošiantis kelionėms, kai organizmas susiduria su padidėjusia streso ir infekcijų rizika.
Kiek laiko vartoti?
Probiotikų vartojimo trukmė priklauso nuo individualių poreikių. Pavyzdžiui, norint sumažinti ūminį viduriavimą, gali pakakti vos kelių dienų, o lėtinėms problemoms spręsti – kelias savaites ar mėnesius. Probiotikų taip pat rekomenduojama vartoti kaip prevencinę priemonę, siekiant palaikyti ilgalaikę žarnyno sveikatą.
Kaip išsirinkti?
Renkantis probiotikus, svarbu atkreipti dėmesį į:
- Didelį gerųjų bakterijų kiekį;
- Bakterijų įvairovę;
- Preparato formą, užtikrinančią, kad bakterijos pasiektų žarnyną aktyvios ir gyvybingos.
Rūpinimasis mikroflora – investicija į sveikatą
Sveika žarnyno mikroflora yra tarsi stiprus pamatas, ant kurio laikosi ne tik mūsų fizinė sveikata, bet ir gera savijauta. Kasdienė mityba, praturtinta skaidulomis, bei tinkamai parinkti probiotikai gali būti pirmasis žingsnis siekiant visapusiškos sveikatos harmonijos.
Šaltiniai:
1. https://www.frontiersin.org/journals/nutrition/articles/10.3389/fnut.2024.1355542/full?utm
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6005194/?utm
3. https://www.nature.com/articles/s41392-024-01743-1?utm
4. https://www.mdpi.com/2311-5637/5/2/41?utm
5. https://www.frontiersin.org/journals/microbiology/articles/10.3389/fmicb.2024.1453755/full?utm
Straipsnyje pateikiama informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nėra susijusi su autoriaus apsisprendimu įsigyti ar vartoti maisto papildus.