Perkant už 35 Eur NEMOKAMAS standartinis pristatymas visoje Lietuvoje!

MITAI APIE KOLAGENĄ

tinklaraštis 1

kas tiesa, o kas – tik gražiai skambanti reklama?

Kolagenas – viena populiariausių temų grožio ir sveikatos pasaulyje. Nenuostabu: tai baltymas, sudarantis apie 30 % visų mūsų organizmo baltymų, o jo gamyba natūraliai lėtėja su amžiumi. Tačiau greta mokslinių faktų apie kolageną sparčiai plinta ir įvairiausi mitai. Panagrinėkime populiariausius jų.

Mitas nr. 1. Kolagenas – produktas moterims

Tikrovė: Tai eilinis rinkodaros triukas, nes daugelis kolageno papildų reklamuojami kaip odos išvaizdą puoselėjantys produktai skirti moterims. Ir to nepaneigsi, nes kolagenas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant odos būklę. Tačiau tai – tik viena iš kolageno funkcijų. Šis baltymas randamas beveik visuose jungiamuosiuose audiniuose: sausgyslėse, raiščiuose, kremzlėse, kauluose, žarnyne ir net kraujagyslėse. Dėl to kolagenas yra vienodai svarbus tiek vyrams, tiek moterims – skirtingais gyvenimo etapais.

Mitas nr. 2. Kolagenas reikalingas tik vyresnio amžiaus žmonėms 

Tikrovė: Dažnai manoma, kad jauniems žmonėms kolageno papildai nereikalingi. Vis dėlto natūrali kolageno gamyba organizme pradeda lėtėti jau nuo 25 metų. Būtent tuomet organizmas ima kaupti vadinamąjį „kolageno deficitą“, tad kolageno įtraukimas į kasdienę rutiną dar prieš pasirodant ryškiems senėjimo požymiams gali padėti ilgiau išsaugoti odos elastingumą, palaikyti sąnarių lankstumą ar net pagerinti sportinį atsistatymą.

Mitas nr. 3. Vienas grožiui, kitas – sąnariams 

Tikrovė: Vis dar įprasta manyti, kad jūrinės kilmės kolagenas skirtas grožiui, o gyvulinės – sąnariams. Tai dar vienas iš marketinginių mitų, dažniau paremtas prekės ženklo pozicionavimu, o ne mokslu. 

Nors kolagenas gali būti išgautas iš skirtingų šaltinių, tyrimai patvirtina, kad po hidrolizės visi jie tampa labai panašūs – sudaryti iš tų pačių kolagenui būdingų aminorūgščių, o jų paskirtis – aprūpinti organizmą kolageno peptidais. Todėl nesvarbu – pasirinksite jūrinį „grožiui“ ar gyvulinį „sąnariams“ – organizmas kolageną pirmiausia panaudos ten, kur jo labiausiai reikia.

Mitas nr. 4. Augalinis kolagenas 

Tikrovė: Kolageno peptidai gali būti išgaunami iš skirtingų gyvūninių šaltinių, tačiau tokio dalyko kaip „augalinis kolagenas“ paprasčiausiai nėra. Augalai kolageno negamina, todėl augalinės kilmės „kolageno šaltinis“ neegzistuoja. Tai, ką dažnai matome rinkoje po šiuo pavadinimu, yra augalinės kilmės mišiniai, papildyti vitaminais, mineralais ar aminorūgštimis, galinčiais palaikyti jungiamojo audinio būklę, tačiau kolageno sudėtyje iš tikrųjų neturi.

Mitas nr. 5. Jūrinis geresnis nei galvijų 

Tikrovė: Nors dažnai teigiama, kad jūrinės kilmės kolagenas yra „geriau“, tai nėra visiškai pagrįsta. Kolageno veiksmingumą lemia ne jo kilmė, o hidrolizavimo laipsnis – tai yra kolageno molekulinė masė po hidrolizacijos. Naudojant pažangias technologijas, šiuolaikiniai galvijų kolageno papildai savo techniniais parametrais niekuo nenusileidžia jūrinės kilmei – jie tokie pat veiksmingi, o kartais net efektyvesni.

Mitas nr. 6. Nesvarbu, kiek 

Tikrovė: Suaugusiam žmogui per dieną reikia vidutiniškai 50-60 g baltymų, iš kurių kolagenas – vienas labiausiai paplitusių organizme. Jis sudaro odos, sąnarių, raumenų, žarnyno gleivinės ir kitų audinių struktūrą, todėl organizmui jo reikia pakankamai daug.  Nuo 25 metų rekomenduojama kasdien vartoti bent 10 g hidrolizuoto kolageno. Jei jaučiamas akivaizdus kolageno trūkumas – pavyzdžiui, sumažėjęs odos elastingumas ar sąnarių skausmas, – 10 g dozės gali būti per mažos, kad duotų pastebimą rezultatą. O produktai, kuriuose kolageno kiekis labai mažas, dažniausiai labiau orientuoti į marketingą nei į veiksmingumą.

Mitas nr. 7. Kolageno „kursas“ 

Tikrovė: Tyrimai rodo, kad kolageno vartojimas turi būti nuolatinis – kaip ir bet kuri sveika mitybos ar gyvensenos dalis. Kolagenas yra baltymas, kuris organizme nesikaupia – jis nuolat skaidomas ir naudojamas. Todėl, siekiant ilgalaikio poveikio, kolageno atsargas rekomenduojama papildyti reguliariai – kaip ir kitų baltymų. Nuoseklumas yra raktas į poveikį.

Mitas nr. 8. Kolageno galima perdozuoti

Ilgus metus trukę moksliniai tyrimai patvirtina: pastovus kolageno vartojimas – 10-30 g – per dieną, yra ne tik saugus, bet ir efektyvus kiekis. Kolageno paros normos nėra nustatytos, o jo perdozuoti praktiškai neįmanoma. Didesni kiekiai ypač rekomenduojami moterims, kurių mityboje neretai trūksta baltymų, vyresnio amžiaus žmonėms, kai natūrali kolageno gamyba ženkliai sulėtėja, taip pat sportuojantiems bei dirbantiems fizinį darbą, kurių sąnariams, raumenims ir sausgyslėms tenka didelis krūvis.

Organizmas įsisavina tiek kolageno, kiek jam reikia, o likusios aminorūgštys panaudojamos kitų struktūrinių baltymų – pavyzdžiui, keratino ar elastino – sintezei arba, esant poreikiui, paverčiamos energija.

Mitas nr. 9. Užtenka želatinos ar sultinio

Tikrovė: Tradicinis kaulų sultinys ar želatina turi tam tikrą kolageno kiekį, tačiau šios formos kolagenas nėra hidrolizuotas – tai reiškia, kad jis nėra susmulkintas į mažas daleles, kurias organizmui būtų lengva pasisavinti. Toks kolagenas veikia kaip paprastas baltymas maiste, todėl jo biologinis prieinamumas – labai mažas. Kitaip yra su hidrolizuotu kolagenu – tai jau „išskaidytas“ kolagenas, kurio mažyčiai fragmentai –  kolageno peptidai – lengvai patenka į kraujotaką ir yra aktyviai naudojami odos, sąnarių, kaulų bei kitų audinių atstatymui. 

RETESNI, BET SVARBŪS MITAI 

Mitas: oda gauna kolageno iš kremo  

Kolageno molekulė yra per didelė, kad galėtų prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. Tepamas kolagenas veikia tik paviršiuje, suteikdamas drėkinamąjį efektą, tačiau jis neatkuria kolageno struktūros iš vidaus. 

Jei tikslas – paskatinti kolageno sintezę odoje, didžiausias efektyvumas pasiekiamas derinant vidinę ir išorinę priežiūrą: vartojant hidrolizuotą kolageną iš vidaus ir naudojant odos priežiūros priemones su aktyviais peptidų junginiais. 

Mitas: kolagenas sukelia pripratimą 

Tai vienas iš įdomesnių, bet visiškai nepagrįstų mitų. Kolagenas yra natūralus baltymas – kaip ir bet kuris kitas baltymas, kurį organizmas pasisavina ir panaudoja. Jokio „pripratimo“ mechanizmo ar biologinio pagrindo tam nėra – organizmas nesustoja jo gaminti vien dėl to, kad kolageno gauname papildomai.

Mitas: papildomai vartojamas kolagenas slopina natūralią jo gamybą 

Tikrai ne. Papildomai gaunamas kolageno kiekis nemažina organizmo gebėjimo jį sintetinti – netgi priešingai: hidrolizuotas kolagenas aprūpina organizmą būtinomis aminorūgštimis – glicinu, prolinu, hidroksiprolinu, – kurios skatina natūralią kolageno sintezę. Tyrimai rodo, kad organizmas, papildomai gavęs kolageno, pagamina daugiau savojo – tai tarsi pastiprinimas, o ne slopinimas.

APIBENDRINANT: 

Kolagenas nėra stebuklas, tačiau gali tapti stipriu pagalbininku. Tai ne tik „grožio papildas“ – kolagenas gyvybiškai svarbus baltymas, reikalingas įvairioms mūsų organizmo sistemoms. Svarbiausia – rinktis kokybišką produktą, vartoti jį reguliariai ir suprasti, kad geriausi rezultatai pasiekiami tada, kai rūpinamasi visu kūnu, o ne tik atskira jo dalimi.  


Straipsnyje pateikiama informacija nėra skirta reklamuoti maisto papildus. Pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nėra susijusi su autoriaus apsisprendimu įsigyti ar vartoti maisto papildus.